Monday, October 23rd, 2017

Committees

State Board    
Committee Subcommittee Chair/Co-Chair
Affiliation Liaison   Cecilia Denmark
Awards/ Scholarships Coordinator   Paulette Julien
  Academic Scholarships Lisa Stokes
  Bill Bedingfield Scholarship Shikita Hill
  CPOF Scholarship Jim Freeman
  Michael Gordon Cancer Scholarship Jennifer Haas
  Ray D. McCleese Scholarship Paula Hoisington
  Chapter Effectiveness Award Dorothy Stafford
  Community Service Award Omar Bohier
  Training Award Karen Michael
  Re-enty Award Jennifer Haas
Board Meeting Liaison   Rick Orzechowski
Board Meeting Manager   Debbie Kissane
Board Meeting Training Coordinator   Cornita Riley
Chapter President Liaison   Tammy Marcus
Chapter Training Funds   Tangula Duhart
Community Service Coordinator   Donna Wiebe
    Patricia Rumph
Constitution & By-laws   Jim Curington
Distinguished Service Awards   Stephanie Perry
Elections Supervisor   Mike Rathmann
Fiscal Review   Fred Schuknecht
Historian   Mark Danford
Hotel Liaison   Cornita Riley
Legal Advisor    
Legislative Action & Resolutions   Rosalyn Baker
Lifetime Members   Maria DiBernardo
L.L. Wainwright   Angela Gordon
Local Coordinator   Juanita Beason
Long Range Planning   Justine Patterson
Membership   Carol Starling
  DJJ Alice Sim
Merchandising   Mary Taylor
    Pat Honour
    T.R. Page
Networking Chair Barry White
  Team Member Tikela Waits
  Team Member Vickki Nedd
  Team Member  
  Team Member  
Nominations Chair   Gina Giacomo
Parliamentarian   Jim King
Past President Liaison   Bernard Cohen
Photographer/Videographer   Mike Davies
Publications Chair   Cindy Corrado
Publications Editor   Lisa Piecora
Webmaster   Christina Crews
     
Annual Training Institute  
     
Committee Subcommittee Chair/Co-Chair
Decorations   Michele Wilforth
    Janet Worsham
Institute Audio Visual & Training Credit   Timothy Strickland
    Terry Lameraux
Institute Door Prize   Paula Grant
Institute Finance & Plaques   Lois Schwing
Institute Food & Beverage   Christina Crews
Institute Manager   Debbie Kissane
Institute Programs Coordinator   Michelle King
Institute Registration   Joe Falk
Institute Time & Place   Tammy Marcus
Institute Training Chair   Laura Bedard
Institute Training Monitors   Karen White
Institute Wellness Fun Run Clydette Kearney
  Fun Run Tammy Stockdill
  Pool Tournament Markeda Clayton
  Golf Tournament Rick Orzechowski
   Golf Tournament Darren Woods
Security   Eric Lane
Vendors   Raul Banasco
    Michelle Whitworth
    Michelle Jordan
    Hope Simpson
Silent Auction   Shelley Liddle